Nuotraukose: kuršių genčių ginklai, kalavijai, už pastaruosius juodoje rinkoje mokama 20 tūkst.dolerių.
Spaudos konferencijoje ‚Kas dangsto archeologinių kapų plėšikus' dalyvavo Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininkė G.Drėmaitė, Lietuvos archeologų draugijos pirmininkas Z.Baubonis ir jo pavaduotojas V.Vaitkevičius.
Paskelbta 2011-10-19, 13:58 DMN inf.
www.valstietis.lt/Pradzia/Regionai/Klaipedos/Senkapiu-plesiku-pedsakai-veda-i-Kulturos-ministerija
Trečiadienį Seimo narys Naglis Puteikis surengė spaudos konferenciją „Kas dangsto archeologinių kapų plėšikus". Joje dalyvavo Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininkė Gražina Drėmaitė, Lietuvos archeologų draugijos pirmininkas Zenonas Baubonis ir istorikas, archeologas, kandidatas šių metų J.Basanavičiaus premijai gauti Vykintas Vaitkevičius. Jie informavo žiniasklaidą apie mėginimus įstatymiškai įteisinti Lietuvos archeologinio paveldo naikinimą.
Prieš savaitę prasidėjo teismas prieš du juoduosius archeologus, nelegaliai kasinėjusius Kretingos rajono senkapius ir pardavinėjusius kuršių kalavijus užsienio kolekcionieriams. Tačiau teisiami tik eiliniai kasinėtojai, nors esama medžiaga atskleidžia veikiant organizuotą nusikaltėlių tinklą. Spaudos konferencijos dalyviai pažymėjo, kad Generalinė prokuratūra iki šiol neišaiškino jo organizatorių, kurie pelnosi naikindami Lietuvos kultūros paveldą, nors teismui perduotoje byloje yra šių kasinėjimų organizatoriaus, galimai susijusio su vienu iš Lietuvos muziejumi, esančiu Kultūros ministerijos sferoje, telefonų numeriai ir pokalbių „Skype" išklotinės.
Tuo tarpu Kultūros ministerija teikia Kilnojamųjų kultūros vertybių įstatymo pataisas, kurios įteisintų prekybą archeologiniais radiniais. Trečiadienį įstatymo pataisas svarstė Seimo švietimo ir kultūros komitetas.
Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininkės G.Drėmaitės teigimu, jos vadovaujama komisija parašė ne vieną sprendimą dėl archeologijos apsaugos, tačiau ši kultūrinė valstybės savastis įžūliai ardoma toliau bandant organizuoti laisvą prekybą archeologiniais radiniais. „Apmaudu ir skaudu, kad tokią įstatymo pataisą teikia Kultūros ministerija, kuri kaip tik turėtų paveldą saugoti", – pabrėžė G.Drėmaitė.
Lietuvos archeologų draugijos pirmininkas Z.Baubonis išreiškė visos archeologų bendruomenės nerimą dėl ketinimo legalizuoti prekybą archeologiniais radiniais. Taip būtų sudarytos sąlygos dar nuožmiau plėšti archeologinius objektus. Garsus mitologinio sakralinio paveldo tyrinėtojas, humanitarinių mokslų daktaras Vykintas Vaitkevičius perspėjo, jog tokia įstatymo pataisa nublokš Lietuvą tarp šalių, kurios liūdnai pagarsėjusios kaip senovinių kapų plėšikų rojus.
Seimo narys Naglis Puteikis įvardijo pataisos, atveriančios kelią prekybai archeologiniais radiniais, autorę. Anot jo, tai – Kultūros ministerijos Saugomų teritorijų ir paveldo apsaugos skyriaus vedėja Irma Grigaitienė. „Nuo kada mūsų valstybę valdo ministerijų vidurinės grandies darbuotojai? Ši valstybės tarnautoja yra ir tarp Valstybinės kultūros paveldo komisijos naikinimo iniciatorių. Tai tikrai neatsitiktinis sutapimas. Esu įsitikinęs, kad viena iš šios komisijos naikinimo priežasčių – jos principinga kova su juodaisiais archeologais. I.Grigaitienė padėjo statyti pirmuosius „stiklainius" Kauno senamiestyje ir kitose saugomose vietovėse. Jeigu visuomenė ir viešumas nesustabdys tokių asmenų, Lietuvos senamiesčiai bus užstatyti stikliniais monstrais, bus sunaikintas jos archeologinis palikimas, o šalia prekybos centrų klestės prekyba radiniais iš kuršių genčių kapų", – sakė Naglis Puteikis.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą